Soomusrongi “Wabadus” külastused jaanuaris

Elvasse jõudis Eesti Vabadussõja mälestuse auks ellu kutsutud soomusrong Wabadus 17. jaanuaril 2019. See peatub Elva raudteejaamas kuni 24. jaanuarini.

17. jaanuar 1919 a. oli Elva jaoks märgilise tähendusega, sest Eesti vägede vastupealetung suutis just sellel kuupäeval vabastada Vene Punaarmee poolt hõivatud Elva raudteejaama.

Kuna rongi nädalane peatumine meie raudteejaamas on Elva jaoks üsna suurejooneline ning ka ülevabariigilise kajastuse meedias saanud, siis kindlasti tuli ka meil, koolieelikutel ette võtta külastus seda 100 aasta vanuse rongi koopiat vaatama minna ning ehk ka mõni tarkusetera kõrva taha panna. Koostöös Elva valla kultuurispetsialist Karmen Moont’iga leidsime sobivad ajad, mil koolieelikud saaksid rongi vaatama minna nii, et asja hästi tundvad juhendajad räägiksid ka veidi ajaloost.

Juba 18. jaanuaril said Tähetäpsid ning Tervisejutsid oma osa näitusest kätte. Asja hästi tundev soomusronglane rääkis, kuidas 6 Vabadussõjaaegset rongi liikusid Eesti raudteedel auruveduri jõul – veduris köeti ahju, mis andis piisava jõu, et tervet rongi vedada. Tänapäeval enam selliste rongidega sõita ei tohi.

Auruvedur on nii suur. Toss väljub korstnast nagu majal.

Edasi liikusime sanitaar-, dessant-, kuulipilduja- ning suurtükivaguneid vaatama ning proovima. Lapsed said pikutada sanitaarvaguni kõvadel asemetel, kuulipildujaga sihtmärki püüda tabada, ning imiteerida enda soojendamist vaguneid kütvate buržuikade läheduses.

Sõdurid puhkasid võimalikult buržuika lähedal, sest mujal oli külm. Teekruusid sai samuti küttekehale sooja panna.
Juhendaja näitab, kuidas kuulipildujat käsitleda.

Selgus, et ega see vana aja asi oli ikka külm ja kõle küll. Peale selle oli sõduril teekonnal kaasas vaid katelok, millega süüa ja juua teha, joogipudel, kiiver, munder ja olulise osana mundrist ka jalasäärised, et lumi saapa sisse ei läheks. Relv ja relvasalved samuti.

Naerupõnnid külastavad näitust 22. jaanuaril ning kõigil teistel on võimalus seda kõike näha veel käesoleva nädala neljapäevani. Siis liigub rong edasi Valga poole ning liigub üle Eesti veel terve aasta jooksul.

Sõdurivarustus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.